Przejdź do treści strony
Godło

Katedra Sztuki Muzycznej

Katedra Sztuki Muzycznej

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk

Chór

IUVENTUS CANTANS

Chór Akademii Pomorskiej w Słupsku powstał w momencie otworzenia Zakładu Wychowania Muzycznego przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku w 1979 r. Założycielem chóru i wieloletnim kierownikiem artystycznym był prof. Henryk Stiller.

image alt text

 

Bogaty repertuar pozwolił śpiewającym studentom zaznaczyć swoją obecność nie tylko w środowisku słupskim, ale także daleko poza jego granicami. Chór występował w Bazylice metropolitalnej w Szczecinie, kościołach katedralnych w Koszalinie, Olsztynie i Wrocławiu, kościele p/w Świętego Krzyża w Warszawie i wielu innych. Chór koncertował również za granicą: Włochy, Niemcy, Austria i Czechosłowacja. Był laureatem festiwali chóralnych w Hajnówce (1989), Rumi (1991, 2005), Wejherowie (1997) i Gdańsku (2000). Regularnie współpracuje z Państwową Orkiestrą Kameralną w Słupsku, występował również z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. Ma na swoim koncie nagrania radiowe oraz płytę z Missa Festiva skomponowaną przez Kazimierza Rozbickiego.
Szeroki repertuar chóru obejmuje dzieła wokalne i wokalno-instrumentalne, od muzyki dawnej po utwory kompozytorów współczesnych: m.in. L.van Beethoven - IX Symfonia d-moll op.125, Fantazja c-moll; W.A.Mozart - Requiem d-moll, Missa brevis KV 258, Ave verum; J.Brahms - Ein Deutsches Requiem; W.Kilar - Angelus, Exodus oraz muzyka do filmu "Dracula".

Do czerwca 2013 kierownikiem artystycznym chóru była dr. hab. Beata Wróblewska, która pracowała z chórem już od 1989 r. (wcześniej jako asystentka prof. H.Stillera). Od października 2013 zespół działa pod dyrekcją dr Tadeusza Formeli.

W minionych latach z chórem pracowali również inni wykładowcy AP: adi. Monika Zytke, adi. Roman I. Drozd i adi. Ryszard Strzelecki, co zaowocowało przygotowaniem wielu interesujących koncertów i wydarzeń kulturalnych takich jak Wielkie Koncerty Charytatywne na rzecz Hospicjum w Słupsku, koncerty poświęcone pamięci Ojca św. Jana Pawła II, przygotowanie Sonetów Krymskich St.Moniuszki z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej czy też warsztaty wokalne gospel poprowadzone przez Juniora Robinsona. Z chórem współpracowali także: mgr Andrzej Kwiczała - rozśpiewanie, mgr Medea Berianidze-Osuch i prof. Joanna Bernagiewicz - akompaniament.

W październiku 2005 r. chór zdobył II nagrodę w XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. W tym czasie chór wystąpił również w XI Komeda Jazz Festiwal, wspólnie z Janem Ptaszynem Wróblewskim, zespołem Leszek Kułakowski Trio i Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku (koncerty odbyły się w Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku oraz w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku). W maju 2006 r. chór wziął udział w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, zajmując III miejsce.

W 2007 roku chór wystąpił wspólnie z Filharmonią Koszalińską: 30.03.2007 r. - wykonanie utworów Karola Szymanowskiego: "Stabat Mater", "Demeter" i "Litanii do Najświętszej Maryi Panny" (koncert z okazji 70 rocznicy śmierci kompozytora) oraz 27.04.2007 r. - udział chóru w operze "Tosca" G.Pucciniego.
Z ostatniego okresu działalności chóru warto odnotować nagranie płyty z utworem prof. Leszka Kułakowskiego Missa Miseri Cordis (kwiecień 2008 r.), płyty pt. "Damit sie alle eins sind/Aby wszyscy byli jedno", albumu niemiecko – polskiego z melodiami Joachima Schwarza w opracowaniach Beaty Wróblewskiej na mezzosopran, chór mieszany, organy i orkiestrę (kwiecień 2009 r.), a także płyty z kolędami na chór mieszany (styczeń 2013 r.).

W maju 2013 r. Chór Iuventus Cantans włączył się w wykonanie "Magnificat" J. Ruttera. W koncertach, które odbyły się w Słupsku i Gdańsku wystąpili rówinież Anna Fabrello – sopran, chór Politechniki Gdańskiej, Chór Uniwersytetu im. M. Kopernika z Torunia oraz Orkiestra Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza ("Preludia" F. Lista) i Mariusza Mroza ("Magnificat" J. Ruttera).

Znajdziesz nas tutaj